Hülgeretk Kaberneemes

Sügise saabumise puhul mõtlesime elamustestijatega minna Kaberneeme hülgeretkele. Meie pisikest Eestit ümbritsevas Läänemeres on palju saarekesi, hülgeretke alustades saime teada Prangli lähedal asuvatest saartest. Üks neist oli Malusi, kuhu ka sihi seadsime, sest just seal lähedal peesitavad sügise hakul hallhülged.

Enne Malusile suundumist, loeti meil kenasti maa peal üle ning giid saatis meid laevale. Juba sadamast väljudes kõneldi meile Kaberneeme ja ümbritsevate saarte pikast ja põnevast ajaloost. Eriti rikkaliku jälje oli jätnud veneaeg, saarte ja Soome vahelt käis kaubavedu.

Meie retke merel tegi eriti mõnusaks suurtoetaja- Eesti ilm. Tuulevaikse ja päikselise ilmaga oli lausa lust nautida teekonda päevakangelaste, hüljeste juurde. Sõitsime koos teiste huvilistega mõnusas paadis ning mõnda linnuliiki kohates teadis  giid kohe kellega tegu ning kui tihti neid isendeid Eestis kohtab. Kui eesti keeles kuuldud, sai ka inglise keeles arendada oma sõnavara uute lindudega.

Juba varsti oligi käes see oodatud hetk, kui esimene hüljes klassikalise muusika peale oma pea vee alt välja pistis. Just nii, hüljestele meeldib selline meloodia- rahulik, vaikne ja klassika. Nad on ühed uudishimulikud karvakalad, nagu me ka tõdesime, kui mõne hetke pärast neid juba kümne kanti meie ümbrusesse oli kogunenud. Kindlasti soovitame kaasa haarata isikliku binokli, siis saab lähemalt uurida ja nautida vaatepilti. Kuna meil endil kaasas polnud, saime giidilt laenata ja nägime neid tegelasi ka lähemalt.

Üks eriti uhke hülgeke peesitas meie ees kivil terve aja vältel. Giid aina ohkas ja kordas, et sellist vaatepilti, et üks hüljes nii julge on, pole ta ammu näinud. Saime teda vaadata nii ühelt küljelt, kui ka teiselt, sest ega üks pool ta kehast ometi vähem vaadatud ei saanud olla. Hiljem uudistasid ka teised hallhülged tema juures.

Seikluslik päeva algus tehtud suundusime tagasi sadamasse. Saime uurida erinevaid kaarte ning raamatuid, mis olid kirjutatud Eesti ajaloo põhjal. Kas te teadsite, et kunagi on ka hülgeid kodustatud ja isegi Eesti saartel? Aga just nii tehti, sest kui inimlõhn loomal küljes siis emasloom enam teda omaks ei võta. Uurisime teoseid ja juba olimegi sadamas tagasi.

Selline retk on ergastav ja paneb mõtlema looduse tähtsusele ja ilule. Kindlasti hea vahepala, kui pole ammu looduses käinud või pikk töönädal seljataga.

Silmad lõid särama, et tahaks ka? Agaaa paluuun, siit saab 🙂 www.kingitus.ee/kingitus/hulgevaatlusretked

 

Betra Käsper

 

Comments

comments